Důležité rady

Každý během svého života se může dostat do situace, kdy si potřebuje půjčit peníze. Pokud je žadatel bezproblémový pro banku, to znamená, má čisté úvěrové registry a dostatečný příjem, může si v klidu zažádat o bankovní půjčku v bance. Problém ale nastává, pokud žadatel má negativní záznamy v bankovním a nebankovním registru dlužníků nebo má exekuce. Takovýto žadatel má v bance dveře zavřené a jedinou jeho možností je půjčka od někoho z rodiny nebo některé nebankovní společnosti.

Svět nebankovních financí je velmi rozmanitý. Jsou nebankovní společnosti, které se chovají ke klientovi korektně po celou dobu splácení, ale jsou také nebankovní společnosti, které klienta doslova sedřou z kůže. Jak si ale vybrat tu správnou půjčku s kterou se nedostanete do finančních problémů, které končí exekucí a ztrátou majetku?

Nabízíme přehled nejdůležitějších rad na co si dát při výběru půjčky pozor.

1. Nedejte na reklamu

Nedejte na reklamy, jsou opravdu velmi zavádějící a pravda je většinou úplně někde jinde. Firmy si píšou reklamu sami, a to buď na svých webových stránkách, nebo na různých diskuzních fórech. Také si platí některé PR agentury a bohužel i některé ne-ziskovky.

2. Podezřele nízký úrok

Některé nebankovní společnosti nabídnou lákavý nízký roční úrok okolo 6 – 7 %, ale klientovi opomenou sdělit, že je to pouze akční úrok pouze na rok. Po roce mu úrok zvýší až dvojnásobně a pak navyšují úrok každý následný rok. Pokud klient už navýšenou splátku finančně neutáhne a zaplatí plátku později, úvěr mu celý ihned sesplatní i s tučnou pokutou. V případě, kdy klient bude chtít úvěr vyplatit a refinancovat u jiné společnosti, kde bude mít nižší splátku, kterou utáhne, má většinou smůlu. Úvěr, který bohužel uzavřel je v 99 % úvěr na bydlení a u tohoto typu úvěru musí klient zaplatit nejen zbytek jistiny, ale i všechny budoucí úroky.

3. Neplaťte žádné poplatky předem

Toto téma bylo několikrát omýváno i v mediích, zaplatí-li klient jakýkoliv poplatek předem, úvěr nebo půjčku s největší pravděpodobností nedostane. Bohužel stále i přes tyto varování klienti platí peníze předem a zbytečně přicházejí o finanční hotovost, kterou tak nutně potřebují. Investor, který opravdu chce půjčit peníze, žádné poplatky předem nevyžaduje, peníze předem vybírají jenom podvodníci.

4. Pozor na půjčku nebo úvěr na bydlení

S půjčkou určenou na bydlení se můžete dostat do velkých finančních problémů. V případě předčasného vyplacení vám budou započítány i budoucí úroky za celé sjednané období. Pokud si sjednáte spotřebitelský úvěr a budete chtít půjčku vyplatit dříve, zaplatíte pouze úroky za dobu poskytnutí půjčky, zbylé úroky jsou ze zákona prominuty. Se spotřebitelským úvěrem můžete ušetřit i statisíce korun!

5. Dejte si pozor na pojištění

Pojištění nemovitostí vyžadují nejenom banky, ale také i nebankovní společnosti u půjček, úvěrů nebo hypoték, které se poskytují oproti zástavě nemovitostí. Ve většině případů si musí klient po poskytnutí finančních prostředků sjednat i pojištění nemovitosti do určitého termínu.

Pozor na chyby, které vás budou stát peníze v podobě pokuty:

  • Klient neuzavře pojištění nemovitosti
  • Klient si sjedná pojištění nemovitosti, ale zapomene vinkulovat pojistku na věřitele
  • Klient si sjedná pojištění nemovitosti a vinkuluje pojistku věřiteli, ale neodešle věřiteli vinkulaci v termínu, který má uvedený v úvěrové smlouvě
  • Klient si sjedná pojištění nemovitosti, vinkuluje pojistku věřiteli, odešle vinkulaci v termínu, ale neodešle kopii pojistné smlouvy, tak jak je uvedeno v úvěrové smlouvě

6. Co se stane, pokud zaplatíte splátku později

Půjčka se sjednává až na dobu 20 let. Během této dlouhé doby se může kterýkoliv klient dostat do finančních problémů, a to například z důvodů: dlouhodobé nemoci, ztráty zaměstnání, nařízené exekuce apod.

Právě tento krátkodobý finanční výpadek váš může stát střechu nad hlavou! Bohužel je dost nebankovních společností, které čekají jen na to, kdy se klient zpozdí se splátkou a zaplatí splátku i o jeden den později. Za porušení podmínek vám naúčtují vysokou pokutu a sesplatní celý úvěr.

7. Možnost zaslat smlouvy dopředu před podpisem

Vždy vyžadujte smlouvy o půjčce zaslat dopředu k prostudování. Pokud má věřitel vyvážené smlouvy a nechce na vás udělat nějaký podraz, smlouvy o úvěru vám dopředu zašle k prostudování. Budete mít tak možnost si smlouvy v klidu a důkladně prostudovat.

Pokud si sjednáte spotřebitelský úvěr, musí vám věřitel dle zákona poslat před uzavřením smlouvy, takzvané předsmluvní informace, včetně úvěrové a zástavní smlouvy.